Windows 10

Windows 10

By 06/09/2015 Cebitgroup No Comments

Być może niektórzy z Was zauważyli na swoich paskach zadań charakterystyczne „okienko” Windowsa i informację, że już niedługo dostępna będzie nowa wersja najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie – Windows 10.

Kiedy i dla kogo?
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Windows 10 będzie dostępny nie pod koniec wakacji, ale już w połowie lata, dokładnie 29 lipca. Premiera nowego systemu operacyjnego odbędzie się jednocześnie w 190 krajach na świecie, prawdopodobnie także w Polsce.
Użytkowników, których rozczarował Windows 8 ucieszy zapewne, że dla nich – i dla użytkowników „siódemki” – firma Microsoft przygotowała możliwość darmowego przejścia na nowszą wersję oprogramowania. Już teraz można zarezerwować aktualizację, która dokona się automatycznie, gdy nowy system będzie dostępny.
Proponowana aktualizacja dotyczy na razie tylko komputerów stacjonarnych, laptopów i dużych tabletów, ponieważ Windows 10 na urządzenia mobilne dostępny będzie w późniejszym terminie.

Co nowego?
Przede wszystkim wraca intuicyjne i przyjazne dla użytkownika menu Start, wraz z możliwością wyszukiwania plików oraz przypiętych aplikacji. Zgodnie z zapowiedziami ma być łatwiejsze w konfiguracji oraz bardziej funkcjonalne.
Po latach żartów z Internet Explorer czeka nas także odsłona nowej przeglądarki Microsoft Edge. Przede wszystkim pozwala ona na łatwiejsze wyszukiwanie z poziomu paska, zarządzanie treściami dodanymi do ulubionych, tworzenie list lektur oraz dodawanie treści do stron za pomocą funkcji notatki internetowej. Nowością ma być również tryb czytania, w którym automatycznie zostaną wyłączone wszystkie dodatki rozpraszające uwagę.
Wygodniejsze edytowanie treści ma również zapewnić uaktualniona wersja Microsoft Office. Wielu użytkowników ucieszy zapewne innowacja w Excelu: dzięki niej będzie można stworzyć arkusz kalkulacyjny tylko za pomocą przycisków zaprojektowanych z myślą o obsłudze dotykowej, bez użycia klawiatury lub myszy.
Aby ułatwić przejście na wyższą wersję systemu, Microsoft stworzył także cyfrowego asystenta Cortana oraz zapewnia darmowe aktualizacje przez cały cykl wsparcia.

Dlaczego warto?
Ci z Was, którzy zdecydowali się testować Windows 10, zapewne zdążyli już polubić jego minimalistyczny design. To tylko jedna z wielu zalet nowego systemu: przede wszystkim Windows 10 jest szybszy od poprzednich systemów, ponadto ma spójny interfejs, dzięki któremu aplikacje można otwierać w oknach oraz – co jest nowością, która może bardzo ułatwić życie wielu z Was – pojawiła się wyczekiwana opcja wielu pulpitów.
A na zakończenie warto przypomnieć, że aktualizacja do „dziesiątki” dla użytkowników Windows 7, 8 i 8.1 będzie dostępna za darmo przez rok od premiery. W USA znane są już ceny nowego systemu: za wersję Home trzeba będzie zapłacić 119 dolarów a wersja Pro będzie dostępna za 199 dolarów. Przejście z wersji Home na Pro nie wydaje się opłacalne: wymagana będzie dopłata 99 dolarów.